Praca szklarza. Obróbka szkła: wiercenie

Szkło jest niezwykle delikatnym materiałem, który w każdym momencie może być narażony na pęknięcie. Praca ze szkłem nie należy do najłatwiejszych i obecnie zawód szklarza uznawany jest za zawód zanikający - nie bez powodu. Praca jest trudna, a zarówno rąk do pracy, jak i chętnych do poznawania tego rzemieślniczego zawodu jest coraz mniej. Branża szklarska staje przed koniecznością automatyzacji niektórych procesów obróbki szkła.

Obróbka szkła

Szklarz do dziś postrzegany jest jako osoba, która zawodowo wymienia szyby w oknie, oprawia lustra oraz np. wykonuje ramy szklane do obrazów. Nic bardziej mylnego! Zawód szklarza bardzo się zmienił i obecnie duże zakłady szklarskie zajmują się np. tworzeniem konstrukcji szklanych o ogromnych rozmiarach lub wykonywaniem designerskich szklanych mebli. Do tego typu projektów wykorzystywane są nowoczesne narzędzia oraz wieloletnie doświadczenie pracowników. Jeżeli w firmie jest coraz mniej fachowców, a coraz więcej pracy, to jedynym rozwiązaniem jest automatyzacja. Szklarze obecnie wykonują wiele zadań, a niektóre z nich można bez problemu zautomatyzować. Do podstawowych procesów obróbki szkła zalicza się: cięcie, szlifowanie, wiercenie oraz magazynowanie szkła.

Otwory w szkle

Otwory w szkle pozwalają na znaczne zwiększenie jego funkcjonalności. Dzięki nim możliwe jest m.in. konstruowanie takich elementów budowlanych, gdzie szkło tworzy płaską ramę. Dzięki otworom szkło może być także na szerszą skalę wykorzystane podczas aranżacji wnętrz jako element dekoracyjny wystroju lub jako urządzenie gospodarstwa domowego. Otwory pozwalają na wykonanie szklanych drzwi, szklanych ścianek działowych, zabudów i przeszkleń, szklanych schodów czy luster, oraz szklanych balustrad. Architekci kochają szkło, a możliwość wykonania w nim otworów znacznie poszerza ich możliwości projektowe w zakresie kształtowania konstrukcji i przestrzeni oraz jest dla nich niesamowitą inspiracją. Wykonanie otworów wiąże się z wierceniem, które jest niezwykle skomplikowanym procesem obróbki szkła.

Wiercenie

Wiercenie to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych procesów wykonywanych na szkle. Do jego wykonania wymagana jest bardzo duża precyzja oraz spełnienie wielu parametrów, dzięki którym maksymalnie zminimalizowane zostanie ryzyko pęknięcia szkła. Wszystkie te warunki sprawiają, że coraz mniej zakładów szklarskich wykonuje wiercenie w szkle z użyciem np. przenośnych wiertarek do szkła na rzecz przygotowywania otworów na wiertarkach maszynowych. Wiertarki przenośne świetnie sprawdzą się w niewielkim usługowym zakładzie, jednak w większych zakładach szklarskich lub tych specjalizujących się w zabudowach szklanych, kabinach prysznicowych czy balustradach to wiertarki maszynowe wiodą prym.

Wiertarki maszynowe

Wiertarki maszynowe to wolnostojące maszyny, do których szkło jest wkładane, a nie narzędzie, czyli wiertarka przenośna pozycjonowana na szkle. Wiertarki maszynowe są odpowiednio zbudowane, dzięki czemu ograniczają drgania. Bardzo często wyposażone są w 2 wrzeciona – tylne i przednie, w których mocuje się wiertła. Taki zabieg znacznie ułatwia efektywną pracę na wiertarce, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że szkło należy wiercić dwustronnie. Przy jednym wrzecionie koniecznym byłoby obrócenie szkła i perfekcyjne trafienie w ten sam otwór, co często może być problematyczne i stwarza duże, praktyczne ograniczenia. To wszystko sprawia, że konstrukcje dwuwrzecionowe już od wielu lat dużo lepiej radzą sobie w branży szklarskiej i powoli wypierają wiertarki jednostronne. Z takich konstrukcji też o wiele chętniej korzystają szklarze.

Jeżeli chodzi o wiercenie, to od szklarza wymagana jest coraz większa precyzja pozycjonowania otworów. Ciągły rozwój technologiczny oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań pomagają w tego typu sytuacjach. Coraz częściej na rynku poszukiwane są maszyny z odbojami, czy elektronicznym ustawianiem odległości. W znaczącej większości są to konstrukcje pionowe tzn. takie, gdzie szkło podczas procesu wiercenia znajduje się w płaszczyźnie pionowej. Maszyny tego typu w konstrukcji, z natury muszą posiadać chociaż jeden odbojnik. Odbojnikiem nazywana jest listwa załadowcza, na której kładzione jest szkło. W przeciwnym przypadku nie byłoby fizycznie możliwe ustawienie odległości od dołu szkła do osi otworu.

Zalety wiertarek maszynowych

Maszyny tego typu coraz częściej pojawiają się nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale nawet w małych zakładach szklarskich, dla których ograniczenie kosztów jest bardzo istotne. Nic nie wpływa tak pozytywnie na obniżenie wydatków firmowych, jak postawienie na automatyzację podstawowych procesów obróbki szkła. Wiertarki pionowe idealnie wpisują się w ten trend. Maszyny te wyraźnie usprawniają cały proces, dzięki chociażby wspomnianym wcześniej odbojnikom, ruchomej listwie załadowczej, dwóch wrzecionom, pionowym załadunku oraz innych właściwościach, które nie zostały wymienione. Te atuty wiertarek pionowych sprawiają, że są one obecnie jednymi z najbardziej pożądanych na rynku maszyn szklarskich. Wpływ ma na to również spora rotacja wśród pracowników oraz wysokie koszty, jakie obecnie generuje coraz droższa siła robocza. Usprawnienia w zakładach szklarskich i wykorzystywanie nowoczesnych technologii to klucz do ciągłego rozwoju i wzrostu znaczenia firmy szklarskiej w branży.

Doskonałym wsparciem tego procesu będzie wybór wiertarki Expoglass Priam, która obecnie jest jedną z najbardziej zautomatyzowanych maszyn na rynku. Wiertarka dwuwrzecionowa znajdzie zastosowanie nie tylko przy większości standardowych tafli szkła, ale również podczas obróbki tafli o niestandardowych wymiarach np. wyższych. Do innych zalet wiertarki Expoglass Priam należy m.in. automatyczny pomiar długości wierteł i pozycji, elektroniczne sterowany posuw wrzecion oraz listwa załadowcza sterowana elektronicznie. Wiertarka pionowa zarówno do standardowych, jak i niestandardowych tafli posiada niezbyt duży rozmiar i jest bardzo płytka. Będzie to niezwykle istotne zwłaszcza w niewielkich zakładach. Umieszczenie jej w danym pomieszczeniu nie będzie stanowiło żadnego problemu, a dodatkowo jej położenie nie powinno utrudniać wykonywania pracy na tym i pozostałych urządzeniach w zakładzie ich użytkownikom.

Wiertarka Expoglass Priam

Pomimo wysokiego stopnia zautomatyzowania obsługa wiertarki Expoglass Priam jest łatwa, prosta i przyjemna. Maszyna charakteryzuje się wysoką precyzją wykonania oraz niezawodnością uzyskaną poprzez zastosowanie najnowszego systemu sterowania. Niezwykle szybko można także w wiertarce zmienić używane narzędzia, dzięki czemu bez dłuższych przerw można w szkle wywiercić otwory o różnej średnicy. Do jej największych atutów należy również to, że pomimo posiadania swoich pożądanych i niezwykle wartościowych dla branży szklarskiej cech, wciąż jej cena jest w zasięgu małych, usługowych zakładów szklarskich. Coraz więcej tego typu zakładów decyduje się na wiertarkę Expoglass Priam, gdyż wiedzą, że bez stawiania na automatyzację i usprawnianie procesów, nie ma szans na ugruntowanie swojej pozycji w branży.