Praca szklarza. Obróbka szkła: cięcie

Szkło od wielu lat jest jednym z najważniejszych i najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Jego powszechne zastosowanie na stałe weszło w repertuar architektów. Sekretem szkła jest fakt, iż prezentuje się ono bardzo dobrze i elegancko m.in. z odpowiednio przyciętymi i wyszlifowanymi krawędziami. Jest to także materiał niezwykle plastyczny, dzięki któremu można wyczarować istne cuda. Jego obróbka, m.in. szybkie cięcie z należytą starannością, wymaga jednak odpowiednich narzędzi oraz umiejętności.

Szklana aranżacja

Materiał, jakim jest szkło towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Przez wieki był głównie wykorzystywany jako materiał stricte dekoracyjny, z którego można było stworzyć nieprawdopodobne przedmioty, cieszące ludzkie oko. Najczęściej szklane dekoracje miały na celu ozdobienie wnętrza oraz dodania mu odrobiny elegancji i luksusu. Przez wiele lat szkło było materiałem najbardziej ekskluzywnym.

Obecnie naprawdę trudno jest znaleźć sklep, centrum wystawowe, mieszkanie, biuro, czy dom bez szklanego wykończenia. Materiał jest szczególnie chętnie wykorzystywany w nowoczesnych konstrukcjach i ekstrawaganckich aranżacjach, nie tylko wnętrz, ale także całych struktur. Idealne szklane fronty mebli oraz lustrzane fronty sprawiają, że pomieszczenie staje się jaśniejsze i o wiele bardziej przestronne. Zdarza się, że np. wprowadzenie kolorowych tafli szkła może stworzyć zupełnie nowy klimat całego wnętrza. Często widuje się także nowoczesne szklane balustrady oraz schody, ścianki działowe, czy nawet blaty. Szkło pojawia się także w kabinach prysznicowych, szybach kominkowych, panelach kuchennych i łazienkowych oraz blatach. Nie można zapomnieć również o lustrach oraz wciąż obecnych w aranżacjach wnętrz – elementach dekoracyjnych.

Perfekcyjne cięcie szkła

Osiągnięcia techniczne i technologiczne oraz pojawienie się nowoczesnych metod obróbki sprawiły, że aktualnie szkło jest jednym z najbardziej docenianych i lubianych materiałów. Materiał ten posiada niezwykle szerokie spektrum zastosowania. Dla uzyskania najlepszego efektu obróbka szkła musi być wykonana w sposób estetyczny i bez szkody dla jego właściwości fizycznych. Warto, aby wybrana metoda cięcia nie tylko zapewniała taki efekt, ale była także szybka i mało kłopotliwa.

- Cięcie jest podstawowym procesem, który dotyczy praktycznie każdej detalicznie sprzedanej formatki – tafli szkła – mówi Bogusław Pawlikiewicz z firmy Expoglass z Nysy, dostarczającej maszyny szklarskie. W większości mniejszych zakładów szklarskich ten proces odbywa się ręcznie przy pomocy ręcznych narzędzi oraz wspomagających maszyn, takich jak uchylne stoły do rozkroju szkła – dodaje.

Stanowisko pracy szklarza i narzędzia

Cięcie szkła nie należy do najprostszych czynności. Jest to dość kruchy materiał, który może wymagać specyficznych lub specjalistycznych narzędzi. Dodatkowo doskonale wiadome jest to, że szkło szkłu nierówne i często należy dokonać wyboru najbardziej użytecznego potencjalnie narzędzia w danej chwili. Nie zawsze muszą to być narzędzia wyszukane – w niektórych przypadkach zupełnie wystarczający będzie zwykły nożyk do szkła, z hartowanym kółkiem, tworzącym rysę na szkle. Do podstawowych narzędzi szklarskich należy nożyk do szkła, kątownik, liniał, cyrkiel oraz nóż na prowadnicy, który w języku potocznym nazywany jest grabkami lub T-cutter.

Obojętnie jakie narzędzie będzie wykorzystywane do cięcia, należy zadbać o jego odpowiednie przygotowanie i o całe stanowisko pracy. Narzędzia te wraz ze stołem pozwalają na wycięcie niemal wszystkich podstawowych formatek. Połączenie ich z uchylnym stołem szklarskim, który pozwala na łatwy i bezpieczny załadunek oraz posiada łamacze ułatwiające otwieranie rysy po nacięciu szkła i poduszkę powietrzną, która umożliwia manipulowanie większymi taflami w pojedynkę, zapewniają sprawne i bezproblemowe przeprowadzenie procesu cięcia nawet w przypadku totalnego laika, który dopiero rozpoczyna fascynującą przygodę ze szkłem oraz szklarstwem.

Cięcie szkła w domu

Często element aranżacji wydaje się niezwykle prosty do wykonania, co pcha nas do wykonania cięcia w domu. Nie wszystkie rodzaje szkła można przeciąć w domowych warunkach. Jest parę gatunków szkła, których cięcie w domu przyniesie więcej szkody niż korzyści. Ba, jest praktycznie niewykonalne! Problematyczne na pewno będzie szkło żaroodporne, dlatego też byłoby bardzo ciężko samemu wykonać szybę do kominka oraz przede wszystkim szkło hartowane. Duże naprężenia powstające w procesie hartowania mogą z łatwością się uwolnić podczas jakiejkolwiek ingerencji w strukturę szkła, co nieuchronnie będzie prowadzić do jej pęknięcia. Nie ma znaczenia ani wielkość elementu, ani metoda obróbki. Należy zapamiętać, że do cięcie szkła hartowanego, czy jakakolwiek obróbka ingerująca w strukturę jest niemożliwa.

Mieszkanie wykończone szkłem lub ze szklanymi dodatkami prezentuje się perfekcyjnie. Architekci prześcigają się w coraz to nowszych i bardziej ekstrawaganckich pomysłach. Obróbka szkła jest zaawansowanym, wielostopniowym procesem. Dobrej jakości wyposażenie oraz narzędzia szklarskie pozwolą bezpiecznie, szybko i bez stresu wykonać wiele podstawowych prac ze szkłem. Trzeba tylko wiedzieć jak, czym i gdzie ciąć. W przypadku bardziej skomplikowanych pomysłów – mądrzejszym wyborem będzie zwrócenie się do fachowca.