Praca szklarza – magazynowanie szkła

Szklarz to obecnie zawód zanikający. Coraz mniej młodych ludzi decyduje się na podążanie tą ścieżką. Wielka szkoda, gdyż jest to zawód niezwykle wdzięczny i twórczy. Podstawowym zadaniem każdego szklarza jest obróbka szkła. Na proces obróbki szkła składa się cięcie, szlifowanie, wiercenie oraz gospodarka magazynowa powstałej tafli. Ten ostatni aspekt bywa szczególnie ważny.

Gospodarka magazynowa szkła

Gospodarka magazynowa tafli i odpadów jest niezwykle ważna podczas całego procesu pracy ze szkłem, a często tak niedoceniana. Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów tafli szkła. Obecnie większość nawet średniozaawansowanych i przeciętnych zakładów szklarskich musi mieć na stanie nawet ponad 30 rodzajów tafli. Wynika to z faktu, że klienci, mając szeroki wybór dostępnych szkieł na rynku, coraz chętniej wybierają te mniej popularne.

Wiadomo, że nie każdy zakład szklarski ma nieograniczone miejsce magazynowe. Bardzo często zakłady znajdują się w lokalach usługowych blisko centrum miasta, gdzie siłą rzeczy miejsca na przechowywanie szkła jest bardzo mało lub nie ma go wcale. Gospodarka magazynowa w tego typu przedsiębiorstwach często bywa sporym problemem, który trzeba rozwiązać. Ważne jest też, aby do magazynowanego szkła mieć dostęp w każdej chwili i bez konieczności dokonywania wielkiej rewolucji przestrzennej. Dostęp ten nie może sprawiać trudności. Świetnym rozwiązaniem może być wykorzystanie nowoczesnych form przechowywania szkła.

Możliwości przechowywania szkła

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac związanych z obróbką szkła najważniejsze jest, by uniknąć jego pęknięcia. Bardzo często do uszkodzeń szkła dochodzi nie w czasie obróbki, ale właśnie z powodu nieodpowiedniego magazynowania. Obecnie na rynku dostępne są różne systemy i rozwiązania magazynowe, które pozwolą na składowanie tafli szklanych pojedynczych, jak i w skrzyniach, z wykorzystaniem jak najmniejszej powierzchni i przy zachowaniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Zaletą tych rozwiązań jest również szybki dostęp do pojedynczej tafli i konkretnego szkła.

Jednym z aktualnie szeroko wykorzystywanych sposobów na odpowiednie przechowywanie szkła jest zastosowanie wysuwanych magazynów na tafle szkła. Są to regały na tafle szkła, mogące zajmować nawet 1/4 miejsca, które normalnie zajmują konwencjonalnie magazynowane materiały, a ponadto znacznie zwiększają przejrzystość, wgląd do stanu przetrzymywanego asortymentu i dostęp do odpowiedniej tafli. W ten sposób można składować naprawdę dużo asortymentu na bardzo małej powierzchni. Magazyny dodatkowo są skręcane, dzięki czemu dowolnie można dopasowywać ilość i wielkość szuflad do aktualnego zapotrzebowania. Ponadto każda szuflada jest odpowiednio zabezpieczona, najczęściej wyklejona filcem, dzięki czemu szkło jest w pełni zabezpieczone przed uszkodzeniem.

Magazynowanie szkła jest ważnym procesem, który w żaden sposób nie powinien być pomijany. Ignorowanie świadomej i bezpiecznej gospodarki magazynowej może doprowadzić zakład szklarski do wysokich strat finansowych.